Coraz więcej kobiet ćwiczy sporty walki
Walki w klatce kojarzą się ze światem mężczyzn, jednak w ostatnich latach wzrastającym zainteresowaniem cieszy się również kobiece MMA. Od 2013 roku, gdy UFC (Ultimate Fighting Championship) dopuściła do rywalizacji kobiety, sport ten wykreował kilka gwiazd. Wśród nich warto wymienić Joannę Jędrzejczyk, pierwszą Polkę w organizacji.
Kobiety w klatce – na czym polega fenomen kobiecego MMA
Chcesz trenować sztuki walki? Na pewno na początek warto wybrać się do klubów sportowych i poobserwować zawody – poczuć ich atmosferę, towarzyszący im dreszczyk emocji. Bardzo inspirujące może być również poznanie życiorysów najsłynniejszych polskich sportsmenek. Joanna Jędrzejczyk to polska zawodniczka MMA, trenująca również muay thai, kick boxing i box. To drobna kobieta ważąca zaledwie około 50 kg, która walcząc w klatce trzykrotnie zdobyła mistrzostwo świata i dwukrotnie mistrzostwo Europy, co przyczyniło się do znacznego wzrostu popularności sportów walki wśród kobiet.
W Polsce bez wątpienia warto zwrócić uwagę na FAME MMA – to federacja, która organizuje cieszące się dużym zainteresowaniem gale typu „freak show fight”. Oprócz zawodowców często uczestniczą w nich celebryci, na przykład raperzy, co wywołuje ogromne emocje wśród fanów. W galach FAME MMA występują również kobiety.
Niestety zdarza się, że kobiety, które rozpoczynają treningi, wciąż spotyka się z niezrozumieniem ze strony bliskich. W wielu przypadkach nastawienie zmienia się z czasem, gdy przychodzi zrozumienie, że umiejętność walki to zupełnie co innego niż agresja. Najsłynniejsze zawodniczki MMA to często w życiu codziennym delikatne, subtelne kobiety, młode mamy. Zawody mają również ogromny potencjał reklamowy, z czego korzystają najsłynniejsze sportowe marki, takie jak Reebok.
Kobiece MMA – jak zacząć?
Kluby sportowe organizują treningi podczas których możesz od podstaw nauczyć się walki – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto mieć jednak świadomość, że to sport bardzo wymagający pod względem fizycznym. Zanim wybierzesz się na pierwszy trening, zastanów się ,czy jesteś już do tego dobrze przygotowana. Oczywiście nie ma mowy o tym, byś była od razu gotowa do walki – ważna jest jednak ogólnie dobra kondycja fizyczna. Zanim zaczniesz trenować MMA, w pierwszej kolejności po prostu biegaj i zapisz się na siłownię.
Następnie poszukaj treningów dla kobiet w swojej okolicy. Wiele klubów sportowych oferuje mieszane sztuki walki dla kobiet, choć nadal o wiele większy jest wybór zajęć dla mężczyzn. Nie obawiaj się tego, że od razu na pierwszym treningu będziesz musiała przyjmować silne i bolesne ciosy znacznie przekraczające Twoją wytrzymałość – zajęcia służą temu, byś uczyła się technik walki w tempie dostosowanym do Twoich umiejętności. Z całą pewnością drobna sylwetka i niski wzrost nie uniemożliwiają sukcesów w tej dziedzinie – ważne, żebyś była wysportowana. Wiele klubów oferuje niedrogie lub bezpłatne zajęcia próbne – skorzystaj z tej opcji by sprawdzić, czy trening Ci odpowiada.
Z całą pewnością podczas treningu przydatny będzie odpowiedni strój: koszulka treningowa (na przykład typu rashguard lub sportowy top) i legginsy lub spodenki sportowe. Strój musi przepuszczać powietrze i być na tyle swobodny, by nie krępować ruchów. Przydatne będą także rękawice MMA, owijki i ochraniacze, Co prawda, kluby sportowe udostępniają tego typu sprzęt, jednak na dalszym etapie treningów warto posiadać własny, sprawdzony. Jeżeli masz długie włosy, zepnij je lub zapleć w warkoczyki, tak aby nie przeszkadzały podczas walki.